Novinky

Povolovací procesy skladů trvají v průměru 4,5 měsíce, uvedl ČKAIT.

Nejnovější průzkum České komory autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) ukázal, že skutečná délka stavebního povolení či územního rozhodnutí v ČR netrvá několik let, ale například u bytových domů se průměrně rozhodne za 5 měsíců, totéž platí i pro jejich stavební povolení. Společné územní a stavební řízení vychází na půl roku, mediánově dokonce jen na 3 měsíce. Nejdelší povolovací proces vykazují tunelové stavby (skoro rok), nejkratší sklady nebo parkovací domy (4,5 měsíce) v případě společného povolovacího řízení. Téměř 1100 členů ČKAIT uvedlo za hlavní problémy nesjednocené postupy orgánů a stavebních úřadů, protichůdné požadavky na památkovou ochranu a životní prostředí nebo nedořešené majetkoprávní vztahy.

Více

108 REAL ESTATE: Trh průmyslových prostor očekává v letošním roce růst – pokud se nenaplní několik rizik

Pokles nájemních kapacit firem z oblasti automotive. Dopad útlumu těžkého průmyslu. Mírnější, ale soustavný pokles e-commerce. Vysoká konkurence Polska a nenaplněná očekávání ohledně příchodu pracovníků z Ukrajiny. A nadále pokračující vlna podnájmů a uvolňování prostor i v tradičně nejatraktivnějších lokalitách. Hlavní analytické výstupy na základě výsledků trhu průmyslových prostor v ČR v posledním kvartálu loňského roku příliš důvodů k optimismu nenabízejí. Podle realitně-konzultantské společnosti 108 REAL ESTATE je pravdou opak: trh na úrovni developerské výstavby i poptávky nájemců, reagujících mimo jiné na rostoucí poptávku po čipech, začíná ožívat. Pozitivně na něj působí jak snižující se úrokové sazby, tak indikace postupně rostoucí poptávky domácností i firem.

Více

Vitesco Technologies otevře v Ostravě-Hrušově výrobní závod s automatizovaným logistickým centrem

Společnost Vitesco Technologies spustí v Ostravě-Hrušově provoz nového výrobního závodu s automatizovaným logistickým centrem. Investice do tohoto projektu přesáhne částku 4,7 miliardy korun. Jde o další krok společnosti v oblasti udržitelné mobility a transformace českého autoprůmyslu, informuje Vitesco. Závod se má otevřít na konci letošního roku a v první fázi jej bude obsluhovat 150 zaměstnanců, jejichž počet bude průběžně růst až do plné kapacity přes 1000 lidí v roce 2027.

Více

Firma Oxymetal si pronajme novou průmyslovou halu v plzeňském Arete Parku

Třetí fond skupiny Arete zaměřený na průmyslová a logistická aktiva v regionu střední a východní Evropy dokončil development výrobního areálu v rámci industriálního parku Arete Park Plzeň Borská pole. Dlouhodobým nájemcem areálu bude společnost Oxymetal CZ, která se specializuje na zpracování kovů a výrobu kovových součástí pro různá odvětví, včetně automobilového průmyslu, energetiky, stavebnictví a dalších segmentů ekonomiky.

Více

CTP za rok 2023 pronajalo v Česku přes 400 000 m² logistické plochy

Společnost CTP dosud uzavřela nájemní smlouvy na prostory v průmyslových nemovitostech v České republice v roce 2023 o celkové rozloze přes 400 000 m2, včetně více než 10 nájemních smluv na prostory větší než 10 000 m2. Největší transakcí byla smlouva o prodloužení pronájmu téměř 54 000 m2 prostor v CTParku Bor. Developer pokračuje ve výstavbě nových průmyslových prostor po celé České republice a je přesvědčen, že český trh průmyslových nemovitostí bude i nadále růst.

Více

Progresus a Garbe dokončují průmyslové centrum v západních Čechách

V oblasti mezi Chomutovem a Kláštercem nad Ohří (západně od Prahy u hranic s Německem) bylo otevřeno nové logistické a průmyslové centrum za 520 milionů korun (21,4 milionu eur). Výstavba projektu Garbe Park Klášterec II s celkovou pronajímatelnou plochou přes 18 000 m2 byla dokončena za osm měsíců. Zástupci investiční skupiny Progresus a developera a spoluinvestora Garbe již předali budovu hlavnímu nájemci, německému výrobci těsnicích systémů Isolite.

Více

Okolí Prahy nabízí jedny z nejdražších skladů v celé Evropě

Vyšší nájemné v průmyslových nemovitostech než v Praze mají pouze Helsinky, Mnichov, Oslo, Hamburk, Londýn a několik dalších měst ve Velké Británii a Irsku. Sklady v okolí Prahy nájemci pořizují mnohem dráže než v Paříži, Římě, Madridu, Budapešti nebo Varšavě. V případě české metropole jde konkrétně o 96 EUR za metr čtverečný na rok, u nejdražšího Londýna 313 EUR. Berlín je srovnatelný s Prahou, jmenovaná Varšava ve 3. čtvrtletí vykázala nejvyšší dosahované nájemné na úrovni 52 EUR ročně. Výsledky vyplynuly ze společné analýzy české realitní a poradenské společnosti 108 REAL ESTATE a BNP Paribas Real Estate.

Více