Výstavba parku Prague D11 dokončena, poslední prostory si pronajala QSL

V posledních 6 letech zde rostl i průmyslový park Prague D11, jehož poslední budova byla postavena na míru a předána společnosti QSL. Celková rozloha parku činí 154.523 m2 a z hlediska čistě zastavěné plochy jsou haly velké od 5.069 m2 do 39.124 m2.

Areál je v blízkosti dálnice spojující Prahu – Hradec Králové – Polsko a 4 km od dálnice D10 do Mladé Boleslavi a Liberce. Prvním nájemcem byla logistická společnost FM Česká, která prostory využívá převážně pro skladování potravinových výrobků, našly zde provozní zázemí pro prodejny i obchodní řetězec LIDL, který využívá plochu 5.000 m2, a 4.700 m2 má v pronájmu Saint-Gobain s automotive sekcí zaměřenou na automobilová skla. Dalším je PPG, americký dodavatel barev, nátěrů a speciálních materiálů. „Máme také nájemníka ČKD Howden. Ta do haly stavěné na míru přestěhovala výrobu ze závodu v pražských Vysočanech, kde vyráběla téměř od počátků První republiky,“ líčí šéf pronájmů P3 Logistic Parks v ČR Jan Andrus.

QLS využívá chladící a mrazící techniku, která funguje jako udržitelné topení. Teplo, které při provozu chladíren a mrazáků vzniká, se recykluje a vytápí betonové podlahy haly, suchý sklad a administrativní prostory. Díky tepelné soběstačnosti nemusí být hala připojena ke zdroji plynu. Budova cílí na nejvyšší stupeň udržitelné certifikace budov BREEAM Oudstanding.

V rámci udržitelného nakládání s vodou slouží parku několik retenčních nádrží. Ty svádí vodou, která se dá následně využít pro splachování toalet nebo údržbě zeleně. Zasakování je podpořeno také koncepcí údržby, což znamená, že v okolí parku jsou vhodně zasazené louky a traviny, tak aby se voda hned neodpařila.