V Ostravě se otevřel nový kombinovaný terminál za 800 mil. korun

Výstavba byla zahájena loni v září, celková investice včetně související infrastruktury představuje více než 800 milionů Kč. Na financování se podílela EU prostřednictvím Operačního programu Doprava.

Terminál Mošnov významně přispěje k přesunu nákladní dopravy ze silnice na železnici. Ve spojení se skladovací a výrobní kapacitou v Průmyslové zóně Mošnov zefektivní logistické procesy a umožní další rozvoj podnikatelských aktivit v Moravskoslezském kraji. „Nový terminál kombinované dopravy v Mošnově přinese významné ekonomické impulsy a příliv nových investic nejen do krajského města, ale do celého kraje. Posílení a zintenzivnění carga v průmyslové zóně také významně přispěje i k rozvoji Letiště Leoše Janáčka Ostrava. Pro zdejší firmy to bude mít významný ekonomický přínos, pro region to bude znamenat výrazně nižší emise z nákladní automobilové dopravy, větší bezpečnost na silnicích a zlepšení životního prostředí,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Areál OAMP se rozkládá na ploše 81 hektarů a po dokončení výstavby bude zahrnovat více než 353 tisíc m2 skladových, výrobních a kancelářských ploch. V souvislosti s plánovaným rozvojem areálu OAMP a získáním strategického investora je plánováno využití navazujících pozemků o výměře 51 hektarů. Výstavbu realizuje společnost Concens Investments s finanční skupinou J&T. „Projekt vnímáme jako příležitost vytvořit prémiovou průmyslovou nemovitost s vysokou přidanou hodnotou pro budoucí nájemce. Terminál kombinované dopravy je ve spojení s budoucí skladovací a výrobní kapacitou v Průmyslové zóně Mošnov ve středoevropském měřítku unikátní,“ líčí předseda představenstva Concens Investments Petr Kalina.

Novým vlastníkem Terminálu kombinované dopravy Ostrava Mošnov se v červenci 2022 stala společnost IF Invest EAST, člen skupiny Innofreight, rakouské společnosti zaměřené na přesun nákladní dopravy ze silnice na železnici pomocí inovativních, modulárních logistických řešení. V současné době jsou její výrobky na kolejích v 17 evropských zemích. Vývoj lehkých vagonů, kontejnerů pro všechny druhy zboží a vykládacích systémů z ní činí předního poskytovatele logistických služeb pro železniční nákladní dopravu v Evropě.