ShipMonk expanduje do Evropy, otevírá distribuční centrum v Chebu

Navýšení kapacity umožní rozšířit portfolio e-commerce produktů pro evropské zákazníky. ShipMonk tak s využitím moderních technologií a díky strategické poloze nabídne skladování zboží blíže evropským zákazníkům, eliminuje prodlevy způsobené proclením zboží, otevře americkým e-shopům cestu k novým zákazníkům v Evropě a také sníží náklady na poštovné a umožní rychlejší doručení mezi 2 a 5 dny.

„Cheb je skvělé místo pro podnikání. Nejstrategičtější místo pro západní trh a opravdové srdce Evropy. ShipMonk je přesným prototypem firmy, pro kterou jsme špičkový průmyslový park v Chebu se světovými parametry před lety začali plánovat. Revitalizace areálu postupuje a blíží se ke svému konci,“ říká Milan Kratina, CEO Accolade.

Stavbu haly o rozloze bezmála 5000 metrů čtverečních společnost Panattoni zahájila loni v září a ShipMonk ji oficiálně převzal v dubnu 2023.

Ekologie se potkává s e-commerce

Partnerství s Panattoni a Accolade přináší pro ShipMonk i další výhody. Hala postavená na brownfieldu po bývalých strojírnách se nachází v jednom z „nejzelenějších“ průmyslových parků Panattoni Park Cheb South. Během revitalizace došlo k recyklaci 90 % stavebního a demoličního odpadu, který byl použit přímo při terénních úpravách sanovaného areálu.

Partnerství s Panattoni a Accolade přináší pro ShipMonk i další výhody. Hala postavená na brownfieldu po bývalých strojírnách se nachází v jednom z „nejzelenějších“ průmyslových parků Panattoni Park Cheb South. Během revitalizace došlo k recyklaci 90 % stavebního a demoličního odpadu, který byl použit přímo při terénních úpravách sanovaného areálu.

Nová hala cílí na nejvyšší hodnocení v rámci certifikace BREEAM. První dokončená budova v tomto Panattoni parku již získala nejvyšší ocenění Outstanding v rámci certifikace BREEAM New Construction a díky svému rekordnímu skóre 90,68 % se v roce 2016 stala nejekologičtější průmyslovou stavbou světa. Hala pro ShipMonk bude využívat dešťovou vodu na splachování a budova je připravena na instalaci střešní fotovoltaiky a jejího plnohodnotného využití. Výrazně se tak sníží spotřeba vody a elektřiny.

Dopravní spojení

Zkrácení doby přepravy přispívá ke spokojenosti zákazníků, a ti pak službu využívají opakovaně. Zatímco standardní doba přepravy zboží z USA do Evropy je 15 kalendářních dnů, ShipMonk nově umožní doručení zboží v rozsahu 2 až 5 dnů.

Nová budova v Panattoni Park Cheb South nabízí výborné spojení ke všem 750 milionům potencionálních zákazníků v Evropské unii. Blízko se nachází silnice E42 spojující Prahu a Norimberk, jde tedy o rychlé spojení s Německem. Poblíž je také silnice l/21 napojující se na dálnici D5, která vede z Prahy do Rozvadova. Výhodou je i dostupnost železničního koridoru z Prahy do Norimberku. Kontejnerový terminál v Hofu je vzdálen pouhých 54 kilometrů od areálu a mezinárodní letiště v Karlových Varech má dojezdovou vzdálenost 45 minut. Železniční spojení s pohraničními oblastmi Německa a Česka zajišťuje lokální trať.

Miliardový start-up

Zakladatel ShipMonk a CEO Jan Bednář začal budovat svou cestu k byznysu již v 17 letech, kdy odešel do USA studovat na Florida Atlantic University. Po promoci v roce 2014 založil svou první firmu ShipMonk, která nabízí logistické služby kombinující prvotřídní technologie a inovace pro značky všech druhů a velikostí. V současnosti je lídrem ve svém oboru a poskytuje služby prostřednictvím 12 logistických center.

„Jan Bednář založil start-up, který se stal v USA jedničkou na poli logistiky i e-commerce a do České republiky již vstupuje s přívlastkem jednorožce. Je nám ctí a potěšením, že jsme mohli pro ShipMonk realizovat jejich první logistickou budovu v Evropě. Budova je ušitá na míru, aby splňovala všechny nároky klienta i přísná kritéria na udržitelný provoz. Zároveň je to ideální lokalita pro evropskou distribuci,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko.

K tomu Jan Bednář dodává: „Pokud chcete být celosvětově úspěšnou značkou, musíte prodávat a prosperovat globálně. Proto jsme nadšení, že můžeme rozšířit své kapacity nejen v Evropě, ale i po celém světě a podpořit tak úspěšný a efektivní růst e-commerce sektoru.“

ShipMonk rozšiřuje – po USA, Mexiku a Kanadě – svou působnost i v Evropě. Díky tomu může e-shopům nabízet komplexní fulfillmentový servis, kratší termíny dodání a nižší náklady na poštovné.