Progresus zahajuje spolupráci s GARBE a Halcyon na poli industriálních nemovitostí

„Jsme rádi, že můžeme oznámit první společný projekt se společnostmi Progresus a Halcyon,“ uvádí Martin Stratov, Business Development Director společnosti GARBE Česká republika a Slovensko, a dodává: „Rodina našich průmyslových areálů se rozroste o druhý areál v severozápadních Čechách – GARBE Park Chomutov II. I nadále rosteme a nyní máme navíc na své straně silného investičního partnera. Tento developerský projekt bude samozřejmě splňovat naše nejvyšší standardy z hlediska kvality, udržitelnosti a služeb zákazníkům.“ GARBE Park Chomutov II naváže na již existující průmyslovou zónu GARBE Park Chomutov v Chomutově s celkovou hrubou pronajímatelnou plochou 30 000 metrů čtverečních (GLA). Nový developerský projekt v průmyslové zóně Verne u Klášterce nad Ohří zvýší současnou plochu o dalších 20 815 metrů čtverečních.

Role partnerů

Majoritní financování projektu zajišťuje společnost Progresus Group kombinací několika zdrojů, především pak vlastní ekvitou a úvěrovým financováním. Pro další plánované projekty bude skupina využívat vlastní ekvitu, úvěrové financování, fondy kvalifikovaných investorů a co-investory. Halcyon Capital Partners je partnerem projektu, poradcem a co-organizátorem celé transakce. Developerem a spoluinvestorem celého projektu pak německý GARBE Industrial Real Estate.

Skupina Progresus vstupuje do velkého byznysu industriálních nemovitostí

„Více než půlroční vyjednávání byla úspěšná. Za skupinu Progresus tak mohu oznámit začátek dlouhodobého partnerství s přední mezinárodní společností GARBE, se kterou budeme v následujících letech pracovat na budování logistických nemovitostí v České republice,“ říká Lukáš Zrůst, spolumajitel investiční skupiny Progresus. „Garbe klade stejně jako my velký důraz na dlouhodobost a ESG, a nemusíme tak z našich vysokých standardů ustupovat ani při vstupu skupiny do světa industriálních nemovitostí. V rámci diverzifikace skupinových aktivit představují logistické nemovitosti na trhu s omezenou nabídkou a mimořádně vysokou poptávkou velmi zajímavý segment a velkou příležitost, do které plánujeme v dalších letech investovat. Práce na prvním projektu budou zahájeny v prvních měsících příštího roku a stavba bude dokončena v roce 2023. Abychom předešli logickým dotazům ze strany médií, konkrétního nájemce v GARBE Park Chomutov II zveřejníme v prvním čtvrtletí příštího roku,“ dodává Zrůst.

Průmyslové nemovitosti situované v blízkosti německých hranic jsou dlouhodobě velmi žádané. Zóna Verne v Klášterci nad Ohří těží z dostupné kvalifikované pracovní síly, česko-německého obchodu a své polohy. GARBE Park Chomutov II vznikne konkrétně v blízkosti hlavních tahů silnice R13 a dálnice D7 vedoucí přímo do Německa. Díky tomu je lokalita vhodná pro mezinárodní společnosti, kterým umožňuje snadný přístup na řadu klíčových evropských trhů.

„Těší nás, že se podařilo zorganizovat tento společný podnik s dynamicky se rozvíjející skupinou Progresus, námi a zavedeným a uznávaným evropským developerem GARBE. Díky vynikající spolupráci jsme velice rychle realizovali první akvizici pozemku v Klášterci nad Ohří a můžeme začít stavět. Organizace prvního lokálního ekvity partnerství pro GARBE na trhu střední a východní Evropy navíc ukazuje naši schopnost spolupracovat s předními mezinárodními i lokálními partnery a můžeme nadále na společné cestě s Progresus a Garbe rozšiřovat portfolio zorganizovaných projektů v oblasti logistiky a lehkého průmyslu. V neposlední řadě si moc vážíme opravdu intenzivní práce všech dalších poradců, partnerů a protistran v první společné transakci,“ říká na závěr zakladatel a partner v Halcyon Capital Partners, Radek Kučera.

GARBE Industrial Real Estate

Je významnou developerskou skupinou specializující se na logistické a průmyslové nemovitosti v Evropě. Sídlí v Hamburku a na trhu úspěšně působí již 25 let. Za tuto dobu se stala klíčovým partnerem pro firmy poskytující služby v rámci dopravního, logistického a výrobního průmyslu. Logistické portfolio GARBE Industrial Real Estate tvoří více než 5,3 mil. m2 ve 194 developerských projektech, v 6 zemích a spravuje aktiva vlastního kapitálu a svých partnerských investorů v hodnotě přesahující 10 miliard eur. GARBE Industrial Real Estate je dceřinou společností rodinné realitní společnosti GARBE založené již v roce 1965 panem Bernhardem Garbem.

Progresus Invest Holding

Progresus Invest Holding založili Lukáš Zrůst a Lukáš Foral v roce 2021 s cílem rozvíjet potenciál firem a vytvářet projekty přínosné pro společnost i životní prostředí. Nejvýznamnější oblastí podnikání skupiny je realitní development. Skupina čerpá z know-how a zkušeností úspěšné společnosti RD Rýmařov, která je již 50 let největším českým výrobcem dřevostaveb a domov u ní našlo přes 100 tisíc lidí. Skupina s obratem převyšujícím 1,5 mld. Kč ročně, s více než 600 zaměstnanci má před sebou významné rozvojové plány a investice. Nyní vstupuje do oblasti developmentu služeb v rámci logistického a výrobního průmyslu.

Halcyon Capital Partners

Společnost Halcyon se od založení v roce 2020 specializuje na nemovitostní investice a financování a její tým se historicky podílel na transakcích přesahujících objem 2 miliardy eur. Firma má s dalšími developery portfolio v objemu cca 150 milionů eur. Jako poradce zastupuje jak soukromé regionální, tak mezinárodní institucionální investory. Pro několik předních realitních developerů ve střední a východní Evropě je fundraisingovým partnerem.