Vítězem krize jsou zatím sklady. Hotely a obchodní centra trpí

9.4.2020

Koronavirová pandemie sice ještě zdaleka není u konce, ale v byznysu s komerčními nemovitostmi se už začínají rýsovat obrysy vítězů a poražených. Na straně nejvíce zasažených jsou obchodní centra a hotely.

Vítězi jsou pro tuto chvíli sklady. Jejich pozice má být díky rostoucí poptávce od e-shopů silná i v budoucnu. Hotely drtí zákaz ubytovacích služeb a uzavřené hranice. Obchodní centra zase musela velkou část provozoven uzavřít.

„Pro realitní trh bude klíčové, jaká účinná pomoc směrem k průmyslu a obchodu bude nakonec zvolena a s jakou nezaměstnaností se budeme na konci tohoto roku potýkat,“ uvedl Miroslav Linhart, šéf realitního týmu v poradenské firmě Deloitte.

„Nyní se v plné síle ukazuje, jak významnou roli logistické haly a parky hrají v zásobování nás všech. Současná situace zároveň podtrhuje fakt, že kvalitní infrastruktura kolem velkých měst je nezbytná pro jejich bezproblémové fungování,“ sdělil Milan Kratina, generální ředitel skupiny Accolade podnikající v průmyslových nemovitostech. 

„Yieldy okolo 5,5 až šesti procent v oblasti industriálních realit a yieldy okolo 6,75 až 7,2 procenta v retailových nemovitostech jsou dnes tabu. Další vývoj a směřování bude reálné posoudit nejdříve na sklonku léta,“ komentoval Jan Hospodář, šéf investic v konzultantské společnosti 108 AGENCY.

Zpět