V letošním roce dokončilo Panattoni šest průmyslových hal s rozlohou přes 243 tisíc m2

20.12.2022

Perex: Panattoni v roce 2022 dokončilo stavbu šesti průmyslových hal s rozlohou přes 243 tis. m2, kde vzniklo přes 2400 pracovních míst. Bylo podepsáno 18 smluv s klienty, které přinesou dalších 3500 postů. Aktuálně má ve výstavbě 11 hal s rekordními 545 tis. m2. Největší dokončenou stavbou se stalo distribuční centrum Amazonu v Kojetíně. Na čtyřech podlažích nabízí 187 tis. m2 pronajímatelné plochy. Vyniká moderními technologiemi, na vyřizování objednávek pracují mj. robotické jednotky. Na střechu byly nainstalovány fotovoltaické panely a výrobu tepla zajišťují čerpadla bez potřeby fosilních paliv. Generální ředitel Panattoni pro ČR a SR Pavel Sovička sdělil, že firma se zaměřuje na výstavbu na brownfieldech, kde může uplatit ekologické prvky už od samotného počátku.

V letošním roce dokončilo Panattoni šest průmyslových hal s rozlohou přes 243 tisíc m2

Stavitel průmyslových hal Panattoni ozdobil letošní oslavu 15 let na českém trhu celou řadou rekordů. Podařilo se dokončit 6 průmyslových hal s celkovou rozlohou přes 243 000 m2, kde vzniklo přes 2 400 nových pracovních míst. Bylo podepsáno 18 smluv s novými klienty, které přinesou navíc minimálně dalších 3 500 pracovních míst. Zároveň má společnost aktuálně ve výstavbě 11 nových hal, jež zaujímají rekordních 545 000 m2, což z Panattoni činí nejaktivnějšího průmyslového developera s největším podílem na trhu v České republice. Největší dokončenou stavbou se stalo distribuční centrum Amazonu v Kojetíně, které vyniká supermoderními technologiemi a výraznou šetrností k životnímu prostředí.

„Situace na tuzemském trhu se v letošním roce vyznačovala hektičností. Kvůli narušeným dodavatelským řetězcům v oblasti stavebních materiálů byla doba nelehká i pro naše hlavní dodavatele. Rok 2022, kdy slavíme 15 let na českém trhu, byl přesto ve znamení řady rekordů i úspěchů. Podařilo se nám vytvořit podmínky pro expanzi společností z výroby i logistiky, přivést do ČR zcela nové subjekty a dokončit projekty, které získaly řadu oborových ocenění,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko.

Panattoni aktuálně staví projekty o celkové pronajímatelné ploše přesahující 545 000 m2, čímž se řadí na první místo z hlediska výstavby v Česku. Společnosti se navíc daří pronajímat prostory průmyslových nemovitostí ještě před dokončením a v mnoha případech ještě před zahájením stavebních prací či je stavět přímo na míru (BTS) dle požadavků nájemců. To je případ i haly v Panattoni Parku Chomutov North, kterou obsadí výrobce moderních vysokozdvižných vozíků Jungheinrich, jenž zde vybuduje svůj nejmodernější evropský výrobní závod. Prostory dalších hal po celé České republice si již vybraly a zasmluvnily další významné společnosti jako například Autodoc, Dachser, Shipmonk, Maersk nebo společnost Ball, jež ve svém automatizovaném závodě v Plzni bude vyrábět stoprocentně recyklovatelné nápojové obaly.

„Míra neobsazenosti průmyslových nemovitostí je na historicky nejnižší úrovni v novodobé historii České republiky. I přesto, že jsme uzavřeli rekordní množství nových nájemních smluv, tak se nám nedaří zcela uspokojit poptávku našich klientů. Potenciál české ekonomiky tak zůstává stále plně nevyužit,“ komentuje Jiří Zita, obchodní ředitel Panattoni.

Titulem největší dokončené a předané stavby se může letos pyšnit distribuční centrum Amazonu v Kojetíně. Budova o půdorysu 52 000 m2, jež nabízí ve čtyřech podlažích rekordních 187 000 m2 pronajímatelné plochy, využívá nejmodernější technologie v rámci dnešní logistiky. Pracují zde robotické jednotky, které pomáhají zaměstnancům s vyřizováním objednávek, a tím zásadně zvyšují rychlost celého pracovního procesu. Stavba navíc vyniká energetickou úsporností – na střechu haly byly nainstalovány fotovoltaické panely, jejichž produkci (4 MWp) spotřebuje přímo nájemce. Výrobu tepla navíc zajišťují tepelná čerpadla bez potřeby fosilních paliv. Hala v Kojetíně získala řadu oborových ocenění a bodovala i v rámci prestižní soutěže Estate Awards, ve které vyhrála titul industriální projekt roku 2022.

Panattoni letos dostavila také haly v Panattoni Parku Ostrov, Panattoni Parku Týniště, Panattoni Parku Stříbro, Panattoni Parku Zdice, Panattoni Parku Cheb South a Panattoni Parku Teplice South. „Snažíme se o dlouhodobé zvýšení kvality dodávaných hal, a to zejména se zaměřením na využívání nových technologií v oblasti udržitelnosti a úspory energií. Neustále hledáme nové přístupy a možnosti, jak by nájemci mohli ušetřit co nejvíce provozních nákladů,“ doplňuje Jan Andrejco, technický ředitel Panattoni.

Pozici lídra v oblasti udržitelného rozvoje a využívání moderních technologií společnost Panattoni potvrzuje i v letošním roce. Jako první stavitel průmyslových nemovitostí všechny své projekty cílí na úroveň Excellent v rámci certifikace BREEAM New Construction, která zaručuje vysokou ekologickou šetrnost budov. V roce 2022 získala 4 certifikáty v úrovni Excellent pro projekty o celkové rozloze 85 500 m2 a dalších 15 průmyslových hal s celkovou rozlohou přes 626 000 m2 právě prochází procesem certifikace. Čtyři budovy dokonce cílí na úroveň certifikace Outstanding. V současnosti má Panattoni v Česku certifikované budovy dohromady o ploše přes 679 000 m2.

„Udržitelnost a šetrná výstavba patří k hlavním hodnotám naší společnosti. Proto se zaměřujeme na výstavbu na brownfieldech, kde můžeme uplatit ekologické prvky už od samotného počátku a zároveň zachovat dostupnost pro naše klienty. Díky revitalizacím tak můžeme opět vdechnout nový život územím, která již roky neslouží svému původnímu účelu a jsou pro obce a města přítěžím hned z několika faktorů. Krásným příkladem úspěšné revitalizace je logistické centrum v Kojetíně, které vzniklo místo bývalých usazovacích nádrží kojetínského cukrovaru nebo právě vznikající průmyslová zóna v Nýřanech, jež se nachází na území bývalých uhelných dolů a betonárny,“ uzavírá Pavel Sovička.

Panattoni Development Company je jednou z největších světových developerských společností v soukromých rukách a má v Severní Americe, Evropě a Asii 51 poboček. Od zahájení činnosti ve střední Evropě v roce 2005 společnost dokončila dohromady přes 18,7 milionu m2 moderních průmyslových prostor v zemích Evropské unie a Velké Británie. Nabízí průmyslové, skladové i kancelářské plochy. Specializuje se na stavby na klíč (BTS build-to-suit), které přesně odpovídají požadavkům jednotlivých klientů. Panattoni obhájila již po páté za sebou pozici lídra evropského industriálního trhu a všechny jeho nové projekty jsou certifikovány BREEAM v úrovni Excellent. Mezi klíčové klienty patří společnosti jako Amazon, Tchibo, DSV, H&M, Intermarché, Leroy Merlin, ND Logistics, Still, Schenker, Selgros a Tesco. Kromě České republiky a Slovenska má Panattoni kanceláře také ve většině zemí EU a ve Velké Británii. Více na www.panattonieurope.com.

Zdroj: Panattoni, ČIA NEWS

Dozvíte se to první!
Nejnovější nabídka relevantních
nemovitostí na e-mail

Pokud chcete dostávat informace o aktuálních volných prostorech, napište nám zde prosím Vaše telefonní číslo a emailovou adresu. Budeme Vás kontaktovat pro doplnění bližších informací o preferované nemovitosti.

Spolupracujeme