Report Q3/2022: Trh průmyslových nemovitostí nadále posiluje – zároveň však nastává jeho velká proměna

01.11.2022

Ve 3. čtvrtletí tohoto roku přesáhla celková plocha prémiových průmyslových prostor k pronájmu hranici 10,6 mil. m2. Míra neobsazenosti zůstala na historickém minimu 1,03 %. Ve výstavbě se nacházelo více než 1.152.000 m2 industriálních ploch.

Report Q3/2022: Trh průmyslových nemovitostí nadále posiluje – zároveň však nastává jeho velká proměna

Ve třetím čtvrtletí 2022 průmyslový trh zpomalil ve srovnání s předchozím rekordním rokem a půl poté, co se snížila poptávka nájemců. Pětina všech podniků v ČR oznámila, že plánuje propouštění, což je jeden ze způsobů, jak se snaží čelit růstu cen energií a dalších nákladů. Developeři jsou také opatrnější při výstavbě nových průmyslových parků, protože rostoucí ceny nájmů nejsou vždy dostatečné k vyrovnání počáteční investice. Investice často prováděné s půjčkou ovlivněnou zvýšenými úrokovými sazbami České národní banky. Těžké časy nejen pro nájemce, ale i pro developery budou trvat minimálně do března příštího roku. Je však pravděpodobnější, že toto období bude trvat déle, komentuje situaci Michal Bílý, vedoucí oddělení průzkumu trhu 108 AGENCY.

Podrobné výsledky třetího čtvrtletí na tuzemském trhu průmyslových nemovitostí, zveřejněné realitně-poradenskou společností 108 AGENCY, jsou k dispozici ke stažení v české nebo anglické verzi na webových stránkách společnosti.

Dozvíte se to první!
Nejnovější nabídka relevantních
nemovitostí na e-mail

Pokud chcete dostávat informace o aktuálních volných prostorech, napište nám zde prosím Vaše telefonní číslo a emailovou adresu. Budeme Vás kontaktovat pro doplnění bližších informací o preferované nemovitosti.

Spolupracujeme