Českou republiku zaplňují haly, vynášejí pohádkově

21.6.2019

Sklady, logistická centra a výrobní haly v Česku vydělávají v poměru k nákladům na výstavbu a provoz více než v Německu. Vynášejí víc než byty či kanceláře.

„Česko je jedna z nejbezpečnějších zemí světa, a křižovatka. Globální firmy sem jdou. Průmyslové nemovitosti u nás vydělávají až o 20 procent ročně více než kanceláře a o čtvrtinu více než nájmy z bytů. Jsou jistější než obchodní centra,“ upozornil Lubor Svoboda, jeden ze zakladatelů českého fondu Arete, který se specializuje na průmyslové nemovitosti. „Zahraniční poptávka po logistických a výrobních centrech by u nás mohla být o 40 procent větší. Prostor je ale limitující, stejně jako je limitující počet kvalifikovaných lidí,“ tvrdí Svoboda.

Industriální stavby v Česku zaujímají 7,7 milionu metrech čtverečních plochy. Namísto obyčejných hal se staví stále vyspělejší centra. Logistika se také posunuje vpřed.

„V Česku je jednoznačně odklon od jednoduchých hal k vysoce vyspělým centrům. U nás se už realizují náročnější činnosti, dále na východ směřuje více manuální práce,“ vysvětluje Svoboda.

Zpět