Sklady a skladové haly - Přímo od majitelů

Sklady a skladové haly - Přímo od majitelů

Amazon plánuje nové logistické centrum v ČR

Internetový obchod Amazon by měl v České republice nedaleko pražského Letiště Václava Havla ještě letos postavit logistické centrum o velikosti asi 25 tis. m2, z kterého bude částečně zajišťovat reverzní logistiku pro Německo. Informaci uvedl server Lupa.cz.

V dubnu informoval deník E15, že Amazon plánuje v Česku výstavbu obřího logistického centra o rozloze 100 tis. m2. Spekulovalo se, že e-shop chce od nás zahájit expanzi na trhy střední a východní Evropy. Část odborníků, kteří se zabývají oblastí e-commerce, nedávala Amazonu na poměrně konzervativním českém trhu mnoho šancí.

Amazon přitom zboží na český trh již částečně posílá, ale bez místního distribučního centra. Ještě na nedávném veletrhu Transport Logistic v Mnichově potvrdilo německé zastoupení e-shopu měsíčníku Logistika, že firma u nás stavbu plánuje s tím, že bližší podrobnosti nejsou dosud jasné.

Podle informací Lupa.cz začal Amazon nedávno provádět nábory zaměstnanců pro nové logistické centrum na některých českých univerzitách. Na nich firma vybere 20 lidí, kteří projdou tréninkem ve Spojených státech a po návratu budou u nás školit další pracovníky. Celkem se počítá s několika stovkami lidí, v období předvánoční špičky až tisícovkou.

Nové logistické centrum o rozloze 25 tis. m2 by mělo stát ještě letos nedaleko pražského ruzyňského letiště a bude jej provozovat, podobně jako některé další sklady Amazonu, společnost Menlo Worldwide Logistics. Bude se odtud zajišťovat logistika vráceného zboží, zpočátku jen některých druhů, pro německý trh. Na něm e-shop čelil v posledních letech několika problémům, například stávkám zaměstnanců za vyšší mzdy.

V novém logistickém centru by se měly posuzovat reklamace a řešit tzv. vratky. V elektronickém obchodě může zákazník po určitou dobu, u nás po dva týdny, zakoupené zboží bez udání důvodu vrátit. Poškozené výrobky se následně likvidují, nepoškozené se opět prodávají jinými obchodními kanály, jako jsou aukční portály.

Nové centrum by tak zřejmě mělo ulehčit reverzní logistiku Amazonu na rychle rostoucím německém trhu internetového obchodu, a to především v předvánočním období, kdy je obrat e-shopů oproti normálu často až několikanásobně vyšší. To přináší zvýšené nároky na logistický provoz. Internetový obchod prochází v posledních letech rapidním rozvojem, který ovlivňuje i poptávku po průmyslových halách.

Zdroj: logistika.ihned