Sklady a skladové haly - Přímo od majitelů

Sklady a skladové haly - Přímo od majitelů

Výstavbu průmyslových areálů roste

Téměř 300 tis. m2 nových průmyslových hal k pronájmu vyrostlo v loňském roce v České republice. To je meziroční nárůst výstavby o 170 %. Vyplývá to z analýzy realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield. Příčinou je především dlouhodobě silná poptávka po moderních průmyslových halách a volnější přístup ke kapitálu, který mohou developeři investovat.

Rozestavěno je dalších přibližně 200 tis. m2, které jsou převážně předpronajaté. Developeři důvěřují trhu – momentálně jich staví osm, zatímco v uplynulých několika letech byli souběžně aktivní vždy jen dva nebo tři developeři. Očekáváme, že i letos bude výstavba moderních průmyslových ploch silná,“ říká Jaroslav Kaizr, vedoucí pronájmu průmyslových ploch v Cushman & Wakefield.

Firmy si v loňském roce pronajaly 1,22 mil. m2 moderních průmyslových a logistických ploch. „Jedná se spíše o výkyv, než o situaci, která by se pravidelně opakovala. Důvodem k vysokým číslům je prodlužování smluv ze silných let 2008 a 2010, které loni vypršely. Dle našich výpočtů se rovnovážná poptávka po moderních průmyslových prostorech pohybuje mezi 700 a 750 tis. pronajatých metrů ročně,“ vysvětluje Jaroslav Kaizr.

V uplynulých letech se trh k milionu přiblížil nejvíce v letech 2007 a 2010, kdy se pronajalo okolo 870 tis. m2. Většinu poptávky v té době tvořily nové projekty. „Od roku 2009 podíl přejednaných nájemních smluv na celkové poptávce po průmyslových prostorách neustále roste a v minulém roce dosáhl 48 %, což je nejvíce v historii. Vypovídá to o stabilitě ekonomického prostředí a vyzrálosti českého trhu s průmyslovými nemovitostmi“, dodává Kaizr.

Nejvýznamnější nájmy

K nejvýznamnějším transakcím v minulém roce patřilo přejednání nájemních smlouvy společnosti DHL v Prologis Parku Jirny (99 tis. m2), přejednání nájemní smlouvy a expanze společnosti Tech Data v CTParku Bor (52 tis. m2), přejednání nájmu společností HOPI v Pointparku D1 (46 tis. m2), nájem společnosti FEI v CTParku Brno (45 tis. m2) a nájem společnosti Grammer v CTParku Žatec (36 tis. m2).

Zvýšená poptávka po průmyslových prostorech se projevila na poklesu podílu volných ploch, kterých je nyní 6 %. „I při zvýšené výstavbě je trh schopen nové plochy absorbovat, poptávka tedy převyšuje nabídku. Z toho vyplývá i mírný tlak na zvyšování nájemného, a to zejména v lokalitách s nižším podílem volných ploch,“ konstatuje Kaizr.

V roce 2013 stavěly především společnosti CTP, VGP, D+D a Panattoni. V posledních měsících se k nim připojily Pointpark Properties, Prologis, Segro a Gemo. Všichni výše uvedení developeři jsou dnes aktivní a podílejí se na aktuálně rozestavěných areálech. „Developeři mají ve srovnání s předchozími lety lehčí přístup ke kapitálu a stabilní poptávka je povzbuzuje k nové výstavbě. Spekulativní výstavbu ve větší míře v roce 2014 však neočekáváme,“ dodává Kaizr.

 

Zdroj: logistika.ihned