Sklady a skladové haly - Přímo od majitelů

Sklady a skladové haly - Přímo od majitelů

Výstavba průmyslových hal v pololetí zrychlila

Výstavba průmyslových hal v Česku v pololetí výrazně zrychlila. Developeři postavili více než 120.000 metrů čtverečních průmyslových hal proti 108.000 m2 ve stejném období loni. Zároveň o pětinu na 570.000 metrů čtverečních vzrostly pronájmy, přičemž více než polovinu představuje prodloužení pronájmu. Ubylo také volných ploch, aktuálně činí jejich podíl 6,5 procenta. Vyplývá to ze statistik, které dnes zveřejnila realitní poradenská společnost Cushman & Wakefield (C&W). 

Loňský rok byl však v pronájmech průmyslových hal rekordní, proto C&W letos očekává mírný pokles. Více než polovinu nových průmyslových hal postavily tři společnosti - PointPark Properties, Prologis a Panattoni. Dva největší objekty dokončené a předané k užívání ve druhém čtvrtletí jsou hala s plochou 18.000 metrů čtverečních pro společnost DHL v parku CTPark Mladá Boleslav a podobně velká hala pro Ideal Automotive v Panattoni Parku Stříbro (17.000 m2). 

Pronájmu průmyslových hal se nejvíce daří v Praze, kde se v pololetí pronajalo 220.000 metrů čtverečních. Na hlavní město tak připadají dvě pětiny pronajatých ploch v Česku. Poptávka roste ale také v Ostravě, kde se za pololetí pronajalo 120.000 m2, a v Plzeňském kraji (95.000 m2). "Těší nás především rostoucí zájem o Ostravu, který se začal probouzet už ve druhém pololetí loňského roku. Ostrava má co nabídnout, ať už z hlediska blízkosti polského a slovenského trhu, tak z hlediska volné pracovní síly a řady technických univerzit," komentuje Hlobil. Většinu poptávky představuje prodloužení nájemní smlouvy na průmyslové haly, čímž firmy podle C&W vyjadřují důvěru v českou ekonomiku. "Výrobci i logisti očekávají, že o jejich zboží a služby bude nadále zájem," dodal vedoucí středoevropského průmyslového týmu C&W Ferdinand Hlobil. V Česku nyní existuje více než 4,7 milionu metrů čtverečních průmyslových hal. Neobsazených zůstává 305.000 m2. Volné prostory ale chybí v Libereckém kraji. C&W proto v tomto regionu očekává brzké zahájení nové výstavby, a to i spekulativní. 

 

Zdroj: svetprumyslu