Sklady a skladové haly - Přímo od majitelů

Sklady a skladové haly - Přímo od majitelů

Přesun výroby ze západní Evropy pokračuje

Stabilita na trhu průmyslových nemovitostí je vítaná jak nájemci, tak vlastníky průmyslových hal. Díky ní se ceny za pronájem již dva roky drží na úrovni 3,5 – 3,7 eura za metr čtvereční. Přesun výroby ze západní Evropy stále pokračuje a nejvíce z toho těží Polsko a Česká republika.

Například internetový prodejce Amazon nedávno v České republice založil logistický sklad pro zboží vrácené německými zákazníky. „Levnější pracovní síla i nižší náklady na pořízení skladových prostor jsou natolik atraktivní, že vykompenzují náklady na dopravu zboží z Německa. Stabilní prostředí firmám výrazně usnadňuje dlouhodobé plánování,“ komentuje situaci Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu Cushman & Wakefield s tím, že Amazon navíc zvažuje plány na vybudování skladů pro zásobování západní i východní Evropy.

Pronájmy hal poskočily o 25 %

Firmy si pronajaly v prvním pololetí přes 1,5 milionu metrů čtverečních moderních průmyslových hal. Ve stejném období loni to bylo 1,2 milionu metrů čtverečních. Dá se tedy mluvit o lehce pozitivní náladě. Nejvíce se pronajalo v Polsku (téměř 880 tisíc) a České republice (470 tisíc), tyto dvě země uspokojily dohromady 85 % veškeré poptávky.

Zájem vzrostl především o Českou republiku – oproti loňskému prvnímu pololetí se téměř zdvojnásobil. Podíl volných ploch k pronájmu v celém regionu se pohybuje na zdravé míře lehce nad 10 procenty. Také stavba nových hal pokračuje. „Většina nových hal vyrostla pod taktovkou pěti developerů. V některých regionech domácí developeři úspěšně konkurují těm světovým -  z domácích se do první pětice dostali CTP a D+D Real. Pro stabilitu trhu je důležité, aby se zapojovali jak mezinárodní, tak lokální hráči,“ dodává Ferdinand Hlobil.

 

Doposud nejvýznamnější transakce ve střední Evropě

Lokalita Velikost Nájemce Developer
Polsko, Strykow 50 000 Castorama Panattoni
Polsko, Opole 34 000 Polaris Panattoni
ČR, Praha-východ 46 200 HOPI PointPark Properties
ČR, Mladá Boleslav 27 000 Škoda Auto D+D Real
SR, Senec 12 000 DSV Prologis
SR, Senec 5 000 CERVA Prologis
Maďarsko, Budapešť 5 200 CVR Prologis

Zdroj: Cushman & Wakefield, August 2013

 
Zdroj: logisticsatoz