Sklady a skladové haly - Přímo od majitelů

Sklady a skladové haly - Přímo od majitelů

Očekává se rekordní pronájem průmysl. ploch

Český trh industriálních nemovitostí zaznamenal v loňském roce rekordní celkový objem nově pronajatých ploch, který přesahoval milion čtverečních metrů. Stejné nebo ještě vyšší číslo se očekává i v roce 2014 s tím, že významná část nových projektů se soustřeďuje v regionech sousedících s Německem, přičemž nejlepším příkladem je Plzeňsko. V nejnovější zprávě o tom informuje JLL.

ČR nabízí kombinaci vysoce kvalifikované a ne příliš drahé pracovní síly, dobrou infrastrukturu, kvalitní industriální nemovitosti a strategickou polohu uprostřed Evropy. Nedávné zvýšení minimální mzdy v Německu zdůrazňuje zmíněné přednosti ČR a činí z ní ještě populárnější destinaci pro přesun výrobních a průmyslových aktivit,“ říká vedoucí oddělení industriálních nemovitostí JLL Harry Bannatyne. Jako dva příklady z  poslední doby můžeme uvést společnosti Johnson Controls a allyouneed.com. Obě firmy přesídlily do Boru u Tachova v plzeňském regionu, odkud zajišťují služby pro německý trh. Firmy ušetří nejméně 10 – 25 % nákladů na pronájem industriálních nemovitostí. Náklady na pracovní sílu jsou pak dokonce třikrát nižší než v sousedním Německu.

Smiths Medical si pro rozšíření provozu v Evropě a lepší přístup k evropským klientům a trhům vybrala také ČR. Po zvážení jiných lokalit ve střední Evropě a se rozhodla pro severomoravské Hranice, které leží nedaleko univerzitních měst Olomouce, Ostravy a Brna. Lokalita profituje z kombinace nižších provozních nákladů, přímého napojení na evropskou dálniční síť a blízkosti kvalifikované pracovní síly a regionálního dodavatelského řetězce,“ říká viceprezident Smith Medical Mark Kelleher.

ČR i nadále přitahuje řadu přímých zahraničních investic, nedávno přibyly společnosti Nexen (pneumatiky), Hyundai Mobis (automobilový průmysl) a Bell Helicopters. Investory láká mimo jiné fakt, že ČR má podle tří nejvýznamnějších agentur nejlepší rating ze zemí střední Evropy a také vysokou úroveň transparentnosti trhu. Agentura Moody přisuzuje ČR rating A1 a agentura Fitch A+, v obou případech se stabilním výhledem. Rating agentury S&P je AA-. Podle indexu JLL Global Real Estate Transparency Index, který zpracovává kombinaci kvantitativních dat z trhu a informace získané při průzkumu globální sítě JLL a LaSalle Investment Management, je trh nemovitostí v ČR transparentní a přibližuje se západním trhům.

 

Zdroj: skypaper