Sklady a skladové haly - Přímo od majitelů

Sklady a skladové haly - Přímo od majitelů

Stavbu hal a skladů táhne výroba aut a e-shopy

Za letošní rekordní výstavbou průmyslových nemovitostí, která oproti loňsku stoupla o deset procent, stojí hlavně podniky napojené na automobilový průmysl a provozovatelé e-shopů. Shodli se na tom účastníci dvoudenní mezinárodní realitní konference Cedem. Její 15. ročník navštívilo v Praze na 300 odborníků.

"Subdodavatelé automobilového průmyslu tvoří jádro poptávky jak v Česku, tak i na Slovensku," řekl v diskusním panelu o průmyslových a logistických nemovitostech Peter Bečár, ředitel developerské firmy PointPark Properties pro střední a východní Evropu.

Mezi tahouny výstavby patří i noví hráči - například americký Amazon, jenž si nechal postavit několik obrovských skladů v Polsku i v Praze a vyhlíží další lokality pro nové. E-shopy začínají tvořit stále významnější část poptávky po logistických centrech.

"Naopak menší zájem o expanzi projevují aktuálně klasické maloobchodní řetězce," poznamenal Ferdinand Hlobil, partner poradenské společnosti Cushman & Wakefield.

Společnost CTP, lídr tuzemského trhu průmyslových nemovitostí, staví hlavně pro svoje stálé klienty. "Řada společností, které si od CTP pronajaly v předchozích letech výrobní haly či sklady, totiž v posledních dvou letech expanduje," připomněl ředitel CTP Remon Vos.

CTP se daří do Česka lákat i investory z oblasti vědy a výzkumu a dalších oborů s vyšší přidanou hodnotou. Například americký koncern FEI se rozrostl v CTParku Brno, když si zde pronajal dalších 40 tisíc metrů čtverečních. Nové vývojové a technologické centrum zde firma otevřela před dvěma týdny. FEI podepsal s CTP nájemní smlouvu na 20 let s možností další expanze v případě potřeby.

Developeři jsou v poslední době ochotnější přistoupit vlivem vyšší konkurence na kratší nájemní smlouvy. Výrobní firmy je podepisují na sedm až deset let, v případě skladování se délka smluv pohybuje již od tří do pěti let. Aktuální data vyplývají z průzkumu, který mezi developery uskutečnila realitně-konzultantská firma 108 AGENCY.

 

Zdroj: ihned