Sklady a skladové haly - Přímo od majitelů

Sklady a skladové haly - Přímo od majitelů

Německá Mubea plánuje stavět v Prostějově

Prostějovská radnice se dohodla s německou firmou Mubea na podmínkách stavby nové továrny na výrobu dílů pro automobilový průmysl, v níž by mohlo najít práci nejméně 500 lidí. Návrh smlouvy ještě musí schválit zastupitelstvo, řekl dnes ČTK náměstek primátora Jiří Pospíšil. Výši plánované investice firma nezveřejnila. Koncern Mubea už v Prostějově vlastní výrobní závod, v němž pracuje 790 lidí. Prostějovsko má dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost v Olomouckém kraji.

"V tuto chvíli máme domluvenou smlouvu a domluvili jsme se na všech podmínkách. Z obou stran samozřejmě musely být učiněny nějaké ústupky. Ta smlouva by měla jít 23. září do zastupitelstva a pokud ji zastupitelstvo schválí, tak se může podepsat," uvedl Pospíšil.

Německá Mubea chce stavbu nové továrny zahájit příští rok a její zkušební provoz plánuje spustit v polovině roku 2016. Investor má podle Pospíšila zájem o pozemky v průmyslové zóně o celkové rozloze téměř 7,3 hektaru. Město tyto pozemky získalo zpět po odstoupení od kupní smlouvy se společností Modřany Power, která svoji investici ve stanoveném termínu nezahájila. Radní chtějí pozemky prodat české pobočce koncernu Mubea-HZP za cenu, kterou stanoví znalci.

V prostějovské průmyslové zóně se už usídlila více než desítka firem. Své závody ve městě postavily například japonská společnost Toray, německá firma Buderus a společnost HOPI, která v zóně vybudovala nový logistický areál. Investoři dohromady zaměstnali přibližně 2 000 lidí.

Například společnost Toray výrobu v prostějovské průmyslové zóně postupně rozšiřuje. V lednu otevřela nový závod na výrobu desek pro bezvodý ofsetový tisk novin, časopisů a tiskovin, do kterého investovala miliardu korun. Práci v nové výrobní hale našlo pět desítek lidí.

Toray vyrábí v Prostějově od roku 1999 polyesterovou podšívkovinu. Do stavby závodu tehdy investovala 48 milionů dolarů (962 milionů korun). Začátkem roku 2006 spustila v novém provozu prostějovské továrny produkci látek pro výrobu airbagů. Stala se tak prvním výrobcem textilií pro airbagy v Česku. Do tohoto projektu Toray investovala 125 milionů korun.

Prostějovsko v srpnu vykázalo nezaměstnanost 6,7 procenta. Byla to nejnižší hodnota v Olomouckém kraji, který měl nezaměstnanost 8,5 procenta.

 

Zdroj: financninoviny