Sklady a skladové haly - Přímo od majitelů

Sklady a skladové haly - Přímo od majitelů

Pozemků pro sklady kolem Prahy ubývá

Průmysloví developeři využívají současný prudký nárůst poptávky po průmyslových nemovitostech a snaží se nakupovat nové pozemky. Kolem Prahy, která je nejžádanější lokalitou, jich ale zůstává volných jen málo, upozorňuje realitní poradenská společnost CBRE.

Podle ní proto v okolí hlavního města zřejmě vzrostou nájmy za tyto objekty. Zvýšenou aktivitu developerů dokládají transakce uzavřené v minulých týdnech. Například nedaleko dálnice D1 u obce Nupaky nedávno získal plochy pro budoucí výstavbu hal developer CTP.

Stavbu chce zahájit po získání všech povolení v příštím roce. Konkurenční developer Prologis, který letos koupil od Skansky projekt logistického centra u letiště v Ruzyni, už výstavbu zahájil. Postavit chce objekt s plochou 30.000 metrů čtverečních.

Nejžádanější pozemky docházejí

Developerské společnosti při vyhledávání vhodných míst pro nové stavby stále častěji narážejí na to, že nejžádanější lokality jsou už téměř obsazené. Hlavně v okolí Prahy u dálnice D1 pozemky pro sklady docházejí.

Dostáváme se do situace, kdy v etablovaných lokalitách nebude kam růst. Pozemky třeba budou, ale nějakou dobu bude trvat, než se změní územní plán, připraví infrastruktura. Někde odpůrci třeba další rozvoj nepovolí," poznamenal Filip Kozák ze společnosti CBRE.

Upozornil zároveň na to, že v nejvyhledáva­nějších a zároveň nejobsazenějších lokalitách Prahy - východ, kde poptávka převyšuje nabídku, by mohly nájmy v příštích měsících vzrůst.

Čeká se vzrůst nájmů

Při podpisu nájemní smlouvy nejméně na pět let a na velikost 10.000 metrů čtverečních v současnosti ´dobrý nájemce´ zaplatí 3,15 - 3,25 eura za 1 m2/měsíc. Myslím, že za rok by to mohlo být až 3,50 eura," odhaduje Kozák.

V celém Česku převládají výrobní průmyslové nemovitosti, které tvoří zhruba polovinu z celkové plochy moderních průmyslových nemovitostí (4,5 milionu metrů čtverečních). V Praze a jejím okolí však převládají logistické společnosti, výrobní tvoří pouze asi 15 procent.

 

Zdroj: prazsky.denik