Sklady a skladové haly - Přímo od majitelů

Sklady a skladové haly - Přímo od majitelů

P3 investuje do evropských prům. nemovitostí

Společnost P3 Logistic Parks, vlastník, developer a správce průmyslových nemovitostí, dokončil v České republice akvizici v hodnotě 523 milionů eur. Portfolio této firmy se tak rozrostlo na 2,4 miliony metrů čtverečních a společnost se tak dostala mezi pětici největších poskytovatelů logistických a průmyslových nemovitostí v Evropě.

„Tato akvizice českého portfolia představuje významný milník v naší historii a společnost P3 se tak stává jedním z největších poskytovatelů logistických a průmyslových nemovitostí v Evropě. Od října 2013, kdy se majiteli P3 staly společnosti TPG a Ivanhoé Cambridge, tak firma téměř zdvojnásobila svou velikost,“ uvedl generální ředitel P3 Ian Worboys.

Od akvizice P3 ze strany zmíněných investorů společnost významně investovala do logistických parků a pozemků určených k další výstavbě v celé Evropě. Aktuálně se tak v portfoliu P3 Logistic Parks nachází celkem 115 nemovitostí. Nové akvizice uzavřené v tomto roce zahrnují v České republice 11 logistických parků s 54 budovami a dalších 120 tisíc metrů čtverečních pozemků (celkem je to 627 tisíc metrů čtverečních) a 22 hektarů pozemků pro výstavbu logistického parku o velikosti 120 tisíc metrů čtverečních na D11 východně od Prahy. V Itálii pak firma získala pět logistických skladů o ploše 200 tisíc metrů čtverečních.

Převážná část investic v průběhu tohoto roku byla sice zaměřena na rychle rostoucí logistické trhy ve střední a východní Evropě, společnost P3 ovšem spravuje skutečně celoevropskou platformu zahrnující území od Madridu po Bukurešť, přičemž přibližně 50 procent portfolia se nachází v západní Evropě.

V rámci „logistického trojúhelníku ve střední a východní Evropě“, na křižovatce dopravních tras mezi východní a západní Evropou a rozvíjejícím se průmyslovým trhem Německa, je P3 aktuálně druhým největším poskytovatelem logistických a průmyslových nemovitostí v České republice. Z mezinárodních společností je pak vůbec největším hráčem na českém trhu. Společnost P3 znásobila své portfolio logistických parků ze dvou na třináct, což v České republice představuje mimořádný nárůst z 247 530 metrů čtverečních na 874 530 metrů čtverečních logistických ploch. P3 tak rozšířila svou působnost z Prahy do dalších českých regionů.

Díky výrazné expanzi portfolia pozemků v České republice o 240 tisíc metrů čtverečních, které jsou určeny k další výstavbě, může P3 flexibilně realizovat projekty na míru dle konkrétních potřeb zákazníků (tzv. Build-To-Suit, BTS) či při dobrých tržních podmínkách stavět spekulativně pro budoucí pronájem. „P3 bude i nadále vyhledávat akviziční příležitosti v celé Evropě a ve vhodných lokalitách dále rozšiřovat již existující prostory. V případě zajímavých investičních příležitostí budeme pokračovat v růstu i v příštím roce. Na mnoha trzích nabídka logistických prostor aktuálně stále zaostává za rostoucí poptávkou. V našem segmentu stále vidíme růst hodnoty nemovitostí a díky tomu pokles požadovaných výnosů ze strany investorů, a to zejména proto, že výhled týkající se růstu nájmů je velmi pozitivní,“ dodal Ian Worboys.

P3 se také nedávno dohodla na koupi logistických parků v Polsku a v Rumunsku o celkové pronajímatelné ploše 467 tisíc metrů čtverečních. Tato transakce, která zahrnuje tři logistické parky, 23 skladů a další pozemky pro výstavbu, je předmětem smluvních podmínek a musí být ještě schválena regulatorními orgány.

 

Zdroj: dopravninoviny