Sklady a skladové haly - Přímo od majitelů

Sklady a skladové haly - Přímo od majitelů

Neobsazenost průmysl. prostor v SVE klesá

Podle nejnovější zprávy společnosti Colliers International se míra neobsazenosti průmyslových nemovitostí ve vybraných hlavních městech ve střední a východní Evropě začíná postupně snižovat, ale tento pokles se zatím nijak výrazně nepromítl do růstu nájemného.

Analýza trhu průmyslových nemovitostí se týkala vybraných hlavních měst – Budapešti, Bukurešti, Bratislavy, Kyjeva, Moskvy, Prahy, Sofie, Varšavy a Záhřebu. Již od první poloviny roku 2012 vedla poptávka po průmyslových prostorách ke snižování míry neobsazenosti v těchto vybraných městech s výjimkou Prahy.

Průměrná míra neobsazenosti se podle specialistů ze společnosti v porovnání se stejným obdobím minulého roku snižuje, a to z 9,3 % na 7,8 %. Nejnižší neobsazenost je v Moskvě, kde je pouze 0,3 % neobsazených prostor. Nejvýraznější nárůst obsazenosti zaznamenala Sofie, kde je z 26 % neobsazených prostor v první polovině roku 2012 volných už jen 16,6 %. Míra neobsazenosti klesala také v Bukurešti, Varšavě a Moskvě.

I přes nižší míru neobsazenosti a zřejmou poptávku ze strany nájemců zaznamenaných na těchto trzích zůstává růst nájemného utlumený. Individuální tempa růstu jsou poněkud neklidná a v některých případech, jako Praha, Varšava, Bukurešť a Budapešť, došlo k poklesu nájemného prostor nejvyšší kategorie o 3 až 5 % ve srovnání s prvním pololetím loňského roku.

Moskva má jasně navrch

Pokles byl způsoben spekulativní výstavbou a nižším nájemným, které má přilákat nájemce. Podle analýzy dosahovala aktivní výstavba nových prostor na konci první poloviny letošního roku 1,973 milionů metrů čtverečních s dominantním postavením Moskvy. Přibližně 91 % nových prostor ve výstavbě je v Moskvě, následují Kyjev a Varšava s téměř třemi procenty, Praha se dvěma procenty a Sofie a Bratislava s méně než jedním procentem.

Celková nabídka prostor  na těchto trzích se zvýšila z 18 milionů metrů čtverečních v prvním pololetí roku 2012 na 19 a půl milionu v polovině roku 2013, což představuje nárůst přibližně o 8 %. „Rozložení nabídky průmyslových prostor zůstává velmi příznivé pro Moskvu, kde se nachází kolem 44 % celkové plochy. Ačkoliv byly zaznamenány počínající změny ve výnosech na některých z těchto trhů, zůstává celkový výhled stabilní,“ komentuje situaci Damian Harrington, regionální ředitel průzkumu trhu pro východní Evropu Colliers International.

Zdroj: logisticsatoz