Sklady a skladové haly - Přímo od majitelů

Sklady a skladové haly - Přímo od majitelů

Investice do průmyslových nemovitostí i letos porostou

Český trh s komerčními nemovitostmi se v minulém roce nesl na vlně vyšší aktivity developerů. V oblasti průmyslu se jednalo především o investice do nákupu logistických parků. Podle dat společnosti 108 AGENCY by měl růst tohoto trhu pokračovat i letos, zejména díky stabilitě české ekonomiky.

Trh průmyslových nemovitostí minulý rok ovládly hlavně investice do jejich nákupu a prodeje, kdy developeři obchodovali se svými portfolii v České republice nejvíce z celého regionu střední Evropy. Letos by měla pokračovat výstavba nových prostor. Stavět by se mělo stále převážně v Praze a okolí, nicméně do popředí zájmu se dostávají i jiné regiony. Pro své příznivé umístění u německých hranic je tak zájem hlavně o západ Čech.

Díky kontinuálnímu růstu nabídky průmyslových prostor, který plynule pokrývá silnou poptávku a jenž by měl v letošním roce rovněž pokračovat v tempu cca 2,5%, se neočekává žádný velký výkyv v cenách nájemného. Ceny by měly v roce 2015 zůstat víceméně stabilní. U prostor třídy A na úrovni 3,60-3,90 Eur/m2, u starších projektů v rozmezí přibližně 2,90-3,30 Eur/m2.

Nájemné poroste po větší stabilizaci trhu

Rozdíly v cenách bude možno sledovat také v závislosti na dané lokalitě. Prostory v Praze bývají vzhledem k jejich stále velké nabídce většinou levnější než prostory v jednotlivých regionech, kde je nabídka prostor i poptávka po nich více omezena. V dlouhodobém měřítku by pak s větší stabalizací trhu mělo mít nájemné tendenci opět růst. Byť se vloni u nás někteří developeři pustili do spekulativní výstavby, neočekává se v této oblasti letos žádný velký boom.

Asi nejdiskutovanější téma nadcházejícího roku pro trh komerčních nemovitostí bude prodej portfolia developerské skupiny CTP.

 

Zdroj: logisticsatoz