Sklady a skladové haly - Přímo od majitelů

Sklady a skladové haly - Přímo od majitelů

Současný trh průmyslových nemovitostí

Za prvních devět měsíců letošního roku bylo v České republice dokončeno téměř 220 tisíc metrů čtverečních nových skladových a průmyslových ploch, což je více, než bylo postaveno za celý minulý rok. V posledním čtvrtletí letošního roku se očekává dokončení dalších 100 tisíc metrů čtverečních a podle IndustrialResearchFora tak celková letošní nabídka přesáhne 320 tisíc metrů čtverečních skladových ploch.

To bude představovat nejvyšší objem nových ploch od roku 2009. Téměř sto procent všech těchto ploch již má své nájemce. Nejčilejší stavební ruch byl od ledna do konce září letošního roku zaznamenán v okolí Mladé Boleslavi, kam směřovala až čtvrtina celkového objemu nových ploch. Hodně se stavělo také v okolí Prahy a na Plzeňsku, oba regiony vykázaly zhruba 20 procentní podíl na celkové republikové nabídce nových prostor.

Mezi tři největší projekty, které byly dokončeny během devíti měsíců roku 2013, patří budovy stavěné na míru pro společnosti z automobilového odvětví. Všechny tři budovy byly postaveny na základě nájemních smluv podepsaných v předchozím roce. Největšímiletos dokončenými projekty jsou budova pro Škodu Auto v průmyslovém parku D+D Park Kosmonosy a dále dvě výrobní a skladové haly, které si na míru nechala postavit společnost Faurecia. Obě dvě budovy mají více než 20 tisíc metrů čtverečních a nacházejí se v Pilsen Park West Nýřany a v CTParku Mladá Boleslav.

Z celkové nové nabídky skladových a průmyslových ploch přibližně 75 procent obsadily společnosti z výrobního sektoru. Automobilový průmysl se na vytváření celkové nabídky podílel 45 procenty. Téměř veškerá nová nabídka prvních tři čtvrtletí roku 2013 byla na trh dodána pro předem zajištěného nájemce.

Nejaktivnějším developerem daného období je společnost CTP Invest, která postavila 90 tisíc metrů čtverečních nových prostor v celkem sedmi lokalitách. Na druhém místě se nachází developer VGP, který dokončil pět nových budov s přibližnou plochou 43 tisíc metrů čtverečních. Kromě rozšiřování stávajících areálů také dokončil výstavbu prvních fází dvou nových průmyslových parků, VGP Park Brno a VGP Park Tuchoměřice.

K 30. září 2013 bylo podle IndustrialResearchFora v České republice ve výstavbě celkem 146 tisíc metrů čtverečních skladových a průmyslových ploch. V průběhu třetího čtvrtletí začala výstavba celkem pěti nových projektů s celkovou plochou 56 tisíc metrů čtverečních. Největším projektem, který se v současné době na českém trhu staví, je budova D2 pro společnost FEI Czech Republic o velikosti 33 200 metrů čtverečních v CTParku Brno II. Druhou největší stavbou je pátá budova v Prologis Parku D1 West s plochou 22 500 metrů čtverečních. Podle jejího developera, společnosti Prologis, její výstavba začala na spekulativní bázi, to znamená bez předem podepsané nájemní smlouvy.

IndustrialResearchForum bylo založeno společnostmi CBRE, Colliers, DTZ a Jones Lang LaSalle s cílem poskytovat co možná nejúplnější, nejpřesnější a nejtransparentnější data o vývoji českého trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi. Členové IndustrialResearchFora sdílejí základní informace o vývoji trhu a věří, že založení IndustrialResearchFora přispěje ke zlepšení transparentnosti trhu.

 

Zdroj: buildingnews