Sklady a skladové haly - Přímo od majitelů

Sklady a skladové haly - Přímo od majitelů

Poptávka po průmysl. prostorech stále stoupá

Za účasti téměř tří set odborníků a více než 40 řečníků skončil včera v pražském Slovanském domě 15. ročník realitní konference CEDEM 2014. Lídři trhu s nemovitostmi z celé Evropy při dvoudenním maratónu panelových diskusí a přednášek debatovali o všech klíčových segmentech realitního trhu v zemích střední a východní Evropy. 

Je krize na investičním a realitním trhu ve střední a východní Evropě minulostí? Čeká nás dlouhá recese? Bude role místního kapitálu při financování projektů nadále růst? Budou průmyslové nemovitosti i v blízké budoucnosti nejdynamičtěji se rozvíjejícím oborovým segmentem? 
 

Experti tvrdí, že ano. Jedním ze závěrů velmi sledovaného panelu o průmyslových a logistických nemovitostech totiž bylo, že poptávka po těchto nemovitostech je v České republice letos rekordní. Experti z této oblasti vnímají i budoucí vývoj velmi optimisticky.
 
TAHOUNI ROZVOJE LOGISTICKÝCH NEMOVITOSTÍ:  PRŮMYSLOVÉ PODNIKY A E-COMMERCE
Partner poradenské společnosti Cushman&Wakefield Ferdinand Hlobil uvedl téma průmyslu a logistiky konstatováním vycházejícím z vlastních analýz trhu: poptávka firem po nových prostorách v tomto segmentu je i v tomto roce mimořádně vysoká. Hlavními tahouny jsou průmyslové podniky a nově také oblast tzv. e-commerce. Jen menší zájem o expanzi projevují aktuálně maloobchodní řetězce, byť i zde se na trhu objevují noví hráči. V celkovém součtu je v každém případě poptávka větší, než odborníci letos očekávali.
 
Remon Vos, ředitel developerské společnost CTP, potvrdil, že hlavním motorem růstu jeho firmy jsou její stávající klienti. Mezinárodní společnosti, které před 10 až 15 lety začínaly působit v České republice, zjistily, že místní podmínky jsou v mnoha ohledech velmi výhodné: kvalitní infrastruktura, kvalifikovaná a relativně levná pracovní síla, i přes částečné výhrady stabilní podnikatelské prostředí. Mnoho firem vyrábějících v prvních průmyslových parcích u nás se zejména v období ekonomické recese v letech 2008 – 2011 rozhodlo konsolidovat svou výrobu právě v České republice. Paradoxně tak toto – z celoevropského pohledu krizové – období bylo pro developery průmyslových nemovitostí v ČR jednoznačně pozitivní. Mnoho nájemců rozšiřovalo své výrobní či skladovací kapacity, které sem přesouvalo z jiných evropských zemí. Tento trend se v letech 2013 a 2014 ještě dále prohloubil. Navíc přicházejí zcela noví investoři z oblastí high-tech, vědy a výzkumu i dalších oborů s vyšší přidanou hodnotou. V nemovitostním portfoliu CTP, které nyní zahrnuje 2,4 milionů m2 pronajímatelné plochy, trvale klesá míra neobsazenosti komerčních prostor. Společnost za uplynulý rok navíc zaznamenala 14% roční růst nabízené plochy.
 
Peter Bečár, ředitel PointPark Properties pro střední a východní Evropu, připomněl, že zejména v našem regionu je nyní už tradičním klíčovým odvětvím automobilový průmysl. Jeho subdodavatelé tvoří jádro poptávky v Čechách i na Slovensku. Dalšími významnými klienty jsou maloobchodní řetězce i nově vznikající nebo na středoevropský trh přicházející e-shopy. Společnost PointPark Properties momentálně staví zhruba 85 % svých logistických nemovitostí na bázi principu BTS (built-to-suit), jen 15 % zbývá na spekulativní výstavbu. V každém případě je nutná maximální flexibilita developera reagující na aktuální potřeby zákazníků-nájemců. Je-li ovšem pozemek včetně veškeré administrativy připraven pro stavbu, lze samotné stavební práce provést v krátkém čase 3-5 měsíců. Proto je pro obě strany výhodnější stavět „na míru“ danému nájemci. Doba od podpisu smlouvy k předání hotové stavby přitom nemusí být nikterak dlouhá. 
 
REZIDENČNÍ TRH VE STŘEDNÍ EVROPĚ OŽÍVÁ A PRAVDĚPODOBNĚ BUDE DÁLE RŮST
Dalším realitním segmentem, který ve střední Evropě vykazuje růst, je trh s bydlením. Na panelu věnovanému rezidenčnímu trhu, který celou konferenci CEDEM uzavíral, to potvrdila Zuzana Martínková, manažerka rozvoje prodeje a marketingu pro střední a východní Evropu skupiny YIT. Podle ní se na tento trh vrací důvěra a jeho opětovný vzestup podporují v ČR a SR mimořádně příznivé úrokové sazby hypoték. V těchto dvou zemích až 85 % lidí používá pro své bydlení právě hypotéku jako zdroj financování. Pro srovnání v pobaltských státech je to jen 50 % kupujících. Signály oživení jsou patrné nejen u bytů střední cenové kategorie, ale podle Prokopa Svobody, partnera realitní kanceláře Svoboda&Williams, také u luxusních rezidenčních nemovitostí. Trh podle něj nyní těží i z odkládané poptávky v minulých letech. Stejně jako v segmentu kancelářských nemovitostí i rezidenční trh zaznamenal posun ve struktuře investorů. Zatímco dříve převládali zahraniční investoři, nyní podle Svobody tvoří Češi až 70 – 80 % investorů do luxusních rezidenčních nemovitostí.
 
BYT JAKO INVESTICE: DOBRÁ VOLBA
Zástupce přední světové společnosti spravující realitní fondy - Guy Barker, ředitel Palmer Capital pro Evropu - uvedl, že český rezidenční trh má nyní potenciál i pro vstup malých investorů. A to ať už jde o luxusní bydlení či bydlení střední cenové kategorie. Vhodná doba pro pořízení bytu jako investice je právě nyní. Souvisí to i s rostoucím zájmem Čechů o nájemní bydlení. Podle Zuzany Martínkové si byt jako investici kupuje v ČR 20 % klientů YIT. Všichni tři diskutující se shodli, že poptávka po rezidenčních nemovitostech ve střední Evropě bude v nejbližších letech i nadále růst. Spolu s ní se bude zvyšovat i počet projektů a mírně porostou i ceny - zejména u bytů v atraktivních lokalitách s kvalitním standardem a zajímavou architekturou. 
 
O letošní konferenci CEDEM:
Konferenci CEDEM pořádalo vydavatelství Roberts Publishing Media Group, jehož ředitel Robert Fletcher k 15. ročníku uvedl: „Uplynulých 15 let nám dává příležitost k bilancování. Stav globální a evropské ekonomiky se promítl i do fungování investičního a realitního trhu. Účastníci konference z řad bank, investorů, developerů, nájemců i realitních agentů tak postupně zažili boom trhu i jeho výrazný pokles. Všechny nás těší, že jsme při letošním ročníku mohli sdílet mírný optimismus: vidět, jak se region střední a východní Evropy zotavuje, i když rychlost a způsoby oživování investičního a realitního trhu se v jednotlivých zemích liší. Ukazuje se, že v postkrizovém období se silné společnosti stávají silnějšími a ty slabé jsou nuceny vyklidit pole. Zajímavé je sledovat, jak na příslušných trzích stále posiluje lokální kapitál. Týká se to zejména České republiky vlivem zapojování kapitálově silných místních finančních skupin. Jde o velmi pozitivní signál - je v něm totiž jistota, že i v postkrizovém období, kdy globální institucionální investoři omezují své akvizice, může investiční a realitní trh počítat i s jinými zdroji likvidity. Zda bude tento trend pokračovat, na to odpoví další ročníky CEDEMu.
 
 
Zdroj: elogistika